bilgi@klasstasarim.com.tr 0 412 502 54 72
March 18, 2020 - BY Yönetim

Corona Virüsünün Teknolojiye Zararları?

Malum son birkaç aydır dünya Corona virüsü denilen salgın ile çalkalanıyor. Bunun biyolojik bir savaş olduğundan tutun, ilahi bir olay olduğuna kadar pek çok spekülasyon ve komplo teorisini duymuşsunuzdur. Nasıl yayıldığı ya da ne şekilde ortaya çıktığı bizim konumuzun dışında aslında. Bilim adamları ve komplo teorisyenleri bu konuda çok fazla açıklamalar yapıyor ve yeterince bilgi oluşturuyor zaten. Bizim esas konumuz bu salgın hastalığın teknolojiye olan etkilerini incelemek. Evet bu bir biyolojik salgın olsa da bu virüsün teknoloji dünyasına deprem sonrası tsunami gibi bir etkisi olacağını ön görmek şaşırtıcı olmamalı.

corona virüsünün teknolojiye zararları

Dünya teknoloji üreticilerinin bütün fabrikaları Çin’de bulunuyor. Çin devleti ekonomisinin tamamına yakınını bu üretim bantlarına borçlu. Dünyanın fabrikası haline gelmiş olan ve tekstilden, tıbbi malzemelere kadar hatta teknoloji ürünlerinin tamamını üreten bu dünyanın fabrikası olan ülke yaşanan salgın ve alınan önlemler yüzünden üretimde büyük aksaklıklar yaşamaya başlamış durumda. Teknoloji firmaları özellikle çok hızlı satılan notebook, ekran kartları, ram ve işlemcilerin şimdilik stoklarında bulunmasına rağmen mart ayı itibari ile yaşanabilecek aksaklıklardan bahsetmeye başlamış durumda. Üretim bantlarının pek çoğunu durduran Çin, ürettiği ürünlerin gönderimi konusunda da sorunlar yaşamakta. üretilen çoğu ürün limanlarda ya da depolarda detaylı kontrollerden geçtiği için stokların durumlarına bağlı durumdayız. Ülkeler Çin’den gelen ürünlerin kontrollerinde daha titiz davranmaya başlarken, virüs testleri hastalığın ülkelere sıçramasını önlemek için alınan bir dizi tedbirden oluşuyor. Hastalığa sahip bir çalışanın o ürün üzerinde bırakacağı virüsün, o ortamda ne kadar canlı kalıp salgını bir notebook üzerinde farklı bir ülkeye taşıyacağı bilinmediği için tüm ülkeler bu konuda ekstra hassaslık göstermekteler.

Durum bu denli ciddi ve hassas olduğu için de teknoloji firmaları talepler oranında fiyatların yükselmesini ve teknoloji ürünlerinin tedarik edilmesinin zorluğundan bahsetmekteler.

Corona virüsü önce insan hayatını tehdit ederken, arkasından gelen etkileri Dünya’yı etkileyeceği ve Çin menşeli ürünlerin tedarikleri konusunda direkt etki edeceği, ekonomi uzmanlarının muhtelif senaryolar konusunda uzun zamandır uyarılarda bulunduğu bir durumdu. Ülkelerin yalnızca bir ülke özeline üretimlerini teslim etmeleri kendi bağımsızlıklarının yanı sıra, bu gibi salgın ve doğal afetler konusunda global çapta yaşanabilecek krizleri de ön görmek gerekmektedir.

Üretim maliyetlerinin düşüklüğü, üretim kalitesi, üretim hızı ve üretim teknolojileri konusunda Çin son 20 yılda yaptığı atılım ile dünya pazarında dev bir fabrika olmuşken, büyük firmaların maliyetlerini düşürme, kar artışı sağlamak ve ar-ge yatırımlarını üretim geliştirmeleri yerine model gelişimine aktarma imkanları sayesinde bütün üretimlerini Çin’e taşıması, ülkelerin politik ve ekonomik olarak tedbirler almalarına sebep olmuştur. Örneğin Amerika 2016 yılında üretimlerini Çin’de yapan firmalara üretim hatlarını Amerika’ya geri çekmeleri konusunda baskı yapmaya başladı. Benzer şekilde Türkiye de Çin’den alınan perakende ürünlere ekstra vergiler getirerek, bir şekilde yerli üreticinin ürünlerine yönelim sağlamaya çalıştı. Burada esas olan devletlerin baskı ya da vergilendirme ile üretimi ülkelerine çekmeye çalışmak yerine, üretime teşvik eden ya da üretimi kolaylaştıran yollara başvurmaları ve yeni yatırımcılara daha ciddi destekler ile teşvik yoluna gidilmesi gerekmektedir.

Corona virüsü aslında Dünya için bir uyarı niteliğindedir. Herhangi bir ülke için bu ve benzeri salgınlar olasıdır. Dünya tarihi boyunca pek çok salgın görülmüş ve global çapta etkilere yol açmıştır. Dünya düzeni artık teknoloji ve ekonomi düzeni üzerinden ilerlemektedir ve bu düzenin işleyişi için ne üretimde tek bir ülkeye bağlı kalınmalı ne de dünya ile bağlar koparılmalıdır. Teknoloji ürünlerinde ve Çin’den gelen bütün ürünlerde Mart ayı itibari ile büyük fiyat artışları dünya çapında beklenirken çok geç olmadan bu ürünlerin üretimleri konusunda gerekli alt yapıların oluşturulması gerekmektedir. Saygılarımla Klass TASARIIM CEO'su Kadir ŞEKER.